ICGOO在线商城 > SIT8008AC-23-33E-46.977848G
| 数量阶梯 | 香港交货 | 国内含税 |
| +xxxx | $xxxx | ¥xxxx |
查看当月历史价格
查看今年历史价格
SIT8008AC-23-33E-46.977848G产品简介:
ICGOO电子元器件商城为您提供SIT8008AC-23-33E-46.977848G由SiTime设计生产,在icgoo商城现货销售,并且可以通过原厂、代理商等渠道进行代购。 提供SIT8008AC-23-33E-46.977848G价格参考以及SiTimeSIT8008AC-23-33E-46.977848G封装/规格参数等产品信息。 你可以下载SIT8008AC-23-33E-46.977848G参考资料、Datasheet数据手册功能说明书, 资料中有SIT8008AC-23-33E-46.977848G详细功能的应用电路图电压和使用方法及教程。
SiTIME品牌的SIT8008AC-23-33E-46.977848G是一款高性能差分振荡器,采用MEMS(微机电系统)技术,具有高稳定性、低抖动和强抗干扰能力。该型号输出频率为46.977848 GHz,属于高频差分时钟信号源,主要应用于对时序精度要求严苛的通信与网络设备中。 典型应用场景包括:5G无线基站、光传输设备、高速数据通信模块(如10G/40G/100G以太网)、同步数字体系(SDH/SONET)系统以及网络交换机和路由器中的主时钟源。其优异的频率稳定性和温度适应性(工业级工作温度范围)也使其适用于工业自动化、测试测量仪器和高精度数据采集系统。 此外,该振荡器支持LVPECL或LVDS等差分输出格式,具备良好的信号完整性,适合长距离传输和抗噪声环境,广泛用于需要高可靠时钟同步的高端电子系统中。MEMS架构相比传统石英器件,具有更强的抗震性、更快的启动速度和更长的使用寿命,特别适合恶劣工作环境下的持续运行。
| 参数 | 数值 |
| 产品目录 | 晶体和振荡器 |
| 描述 | OSC MEMS 46.977848MHZ SMD |
| 产品分类 | |
| 品牌 | SiTIME |
| 数据手册 | |
| 产品图片 |
|
| 产品型号 | SIT8008AC-23-33E-46.977848G |
| rohs | 无铅 / 符合限制有害物质指令(RoHS)规范要求 |
| 产品系列 | SiT8008 |
| 其它名称 | 1473-1132-2 |
| 功能 | 三态(输出启用) |
| 包装 | 带卷 (TR) |
| 大小/尺寸 | 0.126" 长 x 0.098" 宽(3.20mm x 2.50mm) |
| 安装类型 | 表面贴装 |
| 封装/外壳 | 4-SMD,无引线(DFN,LCC) |
| 工作温度 | -20°C ~ 70°C |
| 标准包装 | 250 |
| 电压-电源 | 3.3V |
| 电流-电源(最大值) | 4.5mA |
| 电流-电源(禁用)(最大值) | 4mA |
| 等级 | - |
| 类型 | MEMS(硅) |
| 输出 | HCMOS, LVCMOS |
| 频率 | 46.977848MHz |
| 频率稳定度 | ±50ppm |
| 高度 | 0.031"(0.80mm) |
Au g 2015 FAQ – New revision products 1. What revision B products has SiTime rolled out? The table below provides a summary of the rev. B part numbers and their rev. A counterparts. Rev. B Rev. A Low Power Oscillators SiT1602B, SiT8008B, SiT1602A, SiT8008A, SiT8009B SiT8009A High-Temp Oscillators SiT1618B, SiT8918B, SiT1618A, SiT8918A, SiT8919B, SiT8920B, SiT8919A, SiT8920A, SiT8921B SiT8921A SOT23 Oscillators / Clock SiT2001B, SiT2002B, SiT2001A, SiT2002A, Generators SiT2018B, SiT2019B, SiT2018A, SiT2019A, SiT2020B, SiT2021B SiT2020A, SiT2021A 2. Why did SiTime update the product revision to B? SiTime enabled a programmable option for a very large customer to accommodate their specific system level requirement. Consequently SiTime is rolling out revision B to all of our customers in order to maximize our supply chain and inventory management efficiency. 3. What kind of changes has SiTime made on the rev B? An additional programmable option is enabled in rev B, but spec-wise, rev B is the same as rev A, except the IDD max value for 3.3V is slightly higher in the new rev. 4. What is the difference between A and B? Max current consumption is increased by a small account (0.1 to 0.2 mA) in some cases. 5. What is the benefit of using rev B? The main benefit over time is better lead time as SiTime will have more rev B inventory in the channel and at tour factory as our large customers have been or are transitioning over to rev B. 6. Will Rev A still be available? Yes, there will be absolutely no change for our customers who are using rev A in their existing designs. We will continue to ship in volume to support these designs. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- The Smart Timing Choice™ 1 New Revision Products FAQ Rev 1.0
VDD Ramp Time and Startup Voltage -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- The Smart Timing Choice™ 2 SiT-AN10030 Rev 1.0