ICGOO在线商城 > 0459002.ER
| 数量阶梯 | 香港交货 | 国内含税 |
| +xxxx | $xxxx | ¥xxxx |
查看当月历史价格
查看今年历史价格
0459002.ER产品简介:
ICGOO电子元器件商城为您提供0459002.ER由Littelfuse设计生产,在icgoo商城现货销售,并且可以通过原厂、代理商等渠道进行代购。 提供0459002.ER价格参考¥询价-¥询价以及Littelfuse0459002.ER封装/规格参数等产品信息。 你可以下载0459002.ER参考资料、Datasheet数据手册功能说明书, 资料中有0459002.ER详细功能的应用电路图电压和使用方法及教程。
Littelfuse Inc. 的 0459002.ER 是一款符合 UL/CSA 标准的微型快断玻璃管保险丝(额定值:2A,250VAC/VDC,I²t ≈ 0.25 A²s),采用径向引线、5×20mm 尺寸。其主要应用场景包括: - 工业控制设备:用于PLC模块、继电器驱动电路、传感器供电回路等低压直流或交流控制电源的过流保护; - 电源适配器与开关电源(SMPS):作为初级侧或次级侧的输入端保护元件,防止因短路或浪涌导致后级器件损坏; - 楼宇自动化系统:在智能照明控制器、HVAC 控制单元、门禁系统等低功耗电子设备中提供可靠的一次性过流防护; - 测试测量仪器:用于万用表、信号发生器等便携式设备的内部电源路径,兼顾高分断能力与紧凑尺寸; - 消费类电子外围设备:如打印机主控板、POS终端电源接口等对可靠性与安全认证(UL 248-14)有明确要求的场合。 该型号具备优异的抗脉冲能力(可承受常见开关浪涌)、低内阻及稳定熔断特性,适用于需频繁启停或存在容性负载的电路。不适用于高能量短路(如大容量电容直短)或需可复位功能的场景。选用时需确保实际工作电流不超过额定值的75%,并留足温度降额余量。
| 参数 | 数值 |
| 品牌 | Littelfuse |
| 产品目录 | |
| 描述 | 表面贴装式保险丝 125V 2A Fast Acting |
| 产品分类 | |
| 产品手册 | |
| 产品图片 |
|
| rohs | 符合RoHS |
| 产品系列 | 表面贴装式保险丝,Littelfuse 0459002.ER |
| mouser_ship_limit | 该产品可能需要其他文件才能进口到中国。 |
| 产品型号 | 0459002.ER |
| 中断额定值 | 50 Amps at 125 VoltsAC / 50 Amps at 125 VoltsDC |
| 产品 | Surface Mount Fuses |
| 产品种类 | 表面贴装式保险丝 |
| 产品类型 | Surface Mount Fuse |
| 保险丝大小/组 | PICO |
| 保险丝类型 | Fast Blow |
| 商标 | Littelfuse |
| 外壳宽度 | 4.32 mm |
| 外壳长度 | 7.24 mm |
| 外壳高度 | 3.05 mm |
| 封装 | Reel |
| 尺寸 | 7.24 mm L x 4.32 mm W |
| 工作温度范围 | - 55 C to + 125 C |
| 工厂包装数量 | 2500 |
| 电压额定值DC | 125 V |
| 电流额定值 | 2 A |
| 电阻 | 46.8 mOhms |
| 类型 | Pico Surface Mount Very Fast Acting Fuse |
| 系列 | 459 |
Surface Mount Fuses PICO® SMF Fuse > 459 Series 459 Series PICO® Very Fast-Acting Surface Mount Fuse RoHS PS E Description The 459 Series Very Fast-Acting SMF Fuse is based on Littelfuse PICO® fuse technology, though offered in a surface mount package. This series of devices meets the requirements of the RoHS directive. Features • Very Fast-Acting • Wide current rating range: 62mA to 5A • Wide operating temperature range Agency Approvals • Low temperature re-rating AGENCY AGENCY FILE NUMBER AMPERE RANGE • RoHS compliant E10480 0.062 - 5A Applications 29862 0.125 - 5A • Wireless basestation PS NBK030205-E10480B 1A - 5A E • Network equipment • Telecom equipment Electrical Characteristics for Series Additional Information % of Ampere Opening Time Rating 100% 4 hours, Minimum 200% 1 second, Maximum 300% 0.1 second, Maximum Datasheet Resources Samples Electrical Specifications by Item Max Agency Approvals Ampere Amp Voltage Interrupting Nominal Cold Nominal Melting Rating (A) Code Ra(Vtin)g Rating Resistance (Ohms) I2t (A2sec) PES 0.062 .062 125 7.0000 0.000075 x 0.125 .125 125 1.7000 0.00163 x x 0.250 .250 125 0.6650 0.0106 x x 0.375 .375 125 0.3950 0.0254 x x 0.500 .500 125 0.3020 0.0546 x x 0.750 .750 125 0.1750 0.155 x x 1.00 001. 125 50 A @125 VAC 0.1280 0.281 x x x 1.50 01.5 125 300 A @125 VDC 0.0816 0.650 x x x 2.00 002. 125 0.0468 0.421 x x x 2.50 02.5 125 0.0350 0.721 x x x 3.00 003. 125 0.0290 1.23 x x x 3.50 03.5 125 0.0233 1.65 x x x 4.00 004. 125 0.0197 2.35 x x x 5.00 005. 125 0.0151 3.90 x x x © 2015 Littelfuse, Inc. Specifications are subject to change without notice. Application testing is strongly recommended. Revised: 11/11/15
Surface Mount Fuses PICO® SMF Fuse > 459 Series Temperature Re-rating Curve Average Time Current Curves .062A .125A .25A.375A.500A.750A1A1.5A2A2.5A3A3.5A4A5A 100 10 S D N CO 1 E S N E I M TI 0.1 Note: 1. Re-rating depicted in this curve is in addition to the standard derating of 25% for continuous operation. 0.01 Soldering Parameters Wave Soldering 260°C, 10 seconds max. 0.001 0.05 0.1 1 10 100 Reflow Soldering 260°C, 30 seconds max. CURRENT IN AMPERES Product Characteristics Dimensions Body: Molded Thermoplastic Materials Terminations: 100% Tin-plated Copper 5 A 1 2 5 V 4.32 Solderability MIL-STD-202, Method 208 LF 4 5 9 (.170") 8.26 B 3 (.325") Body: Brand Logo, Current Rating, ® ® 2.03 Product Marking Voltage Rating, Series Code, Date 7.24(.285") (.080") 2.97 Code, Agency Approved Logo REF. 1.65 (.117") (.065") 3.05 Moisture Sensitivity Level 1 J-STD - 020 (.120") 4.95 (.195") Operating Temp. –55OC to 125OC (Consider re-rating) RECOMMENDED 1.30(.051") PAD LAYOUT MIL-STD-202, Method 213, Test REF. Shock Condition I (100 G’s peak for 6 msecs.) MIL-STD-202, Method 201 Part Numbering System Vibration (10–55 Hz, 0.06 inch total excursion) 0459 .500 UR MIL-STD-202, Method 101, Salt Spray Test Condition B (48 hours) SERIES Insulation Resistance MIL-STD-202, Method 302, (After Opening) (10,000 ohms minimum at 100 volts) AMP Code MIL-STD-202, Method 107, Refer to Electrical Thermal Shock Test Condition B (–65 to 125°C) Characteristics table MIL-STD-202, Method 106, High QUANTITY Code Moisture Resistance Humidity (90-98 RH), Heat (65°C) UR = 500 pcs ER = 2500 pcs Packaging PACKAGING Code Example: 0.62 Amp product is R = Tape and Reel 0459 .062 UR (.5 Amp Packaging Packaging Quantity & Quantity product shown above). Option Specification Packaging Code 500 UR 12mm EIA RS-481-1 Tape and Reel (IEC 286, part 3) 2500 ER © 2015 Littelfuse, Inc. Specifications are subject to change without notice. Revised: 11/11/15